KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052049

nr 1405 2049

Gusty Olsson

(1902-1976), Sverige

Oljemålning, Motiv från Jönköping. Signerad Gusty. Olja på duk, 63x100 cm, yttermått inklusive ram: 66x103 cm

Augusta (Gusty) Olsson, svensk bildkonstnär född 1902 i Ängelholm, död 1976 i Jönköping .

Utrop:

700 kr

Såld:

500 kr

måndag 21 juni 2021
kl 19:07:07

11/6 18:24:22 1      Vinnande bud

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Gusty Olsson

Läs mer om Gusty Olsson